Słowniczek fotowoltaiczny

Pojęcia związane z fotowoltaiką dla osoby niezwiązanej z branżą mogą wydawać się "czarną magią".

Dlatego stworzyliśmy cykl, który wyjaśni niewtajemniczonym sporo trudno brzmiących pojęć. Dziś druga odsłona - falownik.

 

Falownik (inwerter) to urządzenie, które zmienia napięcie i prąd stały z generatora PV na napięcie i prąd przemienny o parametrach, które są zgodne z napięciem i prądem w sieci elektrycznej niskiego napięcia.

 

W mikroinwerterze, w przeciwieństwie do zwykłego inwertera, prąd stały produkowany przez instalację fotowoltaiczną, jest zamieniany na prąd przemienny bezpośrednio przy każdym z modułów. Dzięki temu, że urządzenia mają układ śledzenia maksymalnego punktu mocy (MPPT), każdy moduł zawsze pracuje z możliwie maksymalną wydajnością. Zaleta taka, że żaden panel nie jest ograniczany innym, słabiej pracującym, nawet, jeśli wystąpi na którymś z nich zacienienie.

Mikrofalowniki są polecane szczególnie dla małych instalacji budowlanych, w przypadku, gdy na dachu mamy do czynienia z dość dużym zacienieniem. Dlatego, jeśli mamy do czynienia ze standardowym dachem i nie przewidujemy zacienia – instalacja ze standardowym falownikiem będzie wystarczająco wydajna i do tańsza. Jednak ostateczną decyzję o wyborze rodzaju falownika podejmuje się na bazie warunków technicznych budynku i otoczenia.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.